Działania projektowe
W ramach projektu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu przewiduje realizację następujących działań:
Dla niepełnosprawnych mieszkanek i mieszkańców powiatu zaplanowane są działania zdrowotne (zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia o charakterze zespołu ćwiczeń fizycznych), wsparcie społeczne (zajęcia w warsztatach umiejętności, które będą realizowane w oparciu o istniejącą bazę WTZ, poradnictwo psychologiczne i prawne, zajęcia w świetlicy terapii zajęciowej, cykliczne grupy warsztatowe, zajęcia integracyjne i motywacyjne), zajęcia edukacyjne i zawodowe (szkolenia edukacyjne, szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, wsparcie kompetencyjne opiekunów osób niepełnosprawnych zależnych). Część działań zaplanowana jest jako wydarzenia wyjazdowe. Udział osób z niepełnosprawnością w projekcie będzie organizowany przez Doradców ds. osób niepełnosprawnych.
Dla rodzin sprawujących funkcje rodziny zastępczej zaplanowane jest wsparcie w formie szkoleń, cyklicznych grup wsparcia, spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin życia oraz szereg wydarzeń wyjazdowych, takich jak jedno i kilkudniowe wyjazdy integracyjne, szkoleniowe, kulturalno-edukacyjne. Rodziny zostaną objęte wsparciem ze strony koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej i psychologa.
Dla wychowanek/ów rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu powiatu zawierciańskiego zaplanowane jest poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne, spotkania z doradcą zawodowym, a także ze specjalistami z różnych dziedzin życia (m.in.: dietetyk, lekarz), cykliczne grupy wsparcia. Wychowankowie będą mogli skorzystać ze szkoleń edukacyjnych podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz wyjazdów szkoleniowo - integracyjnych. W ramach działań edukacyjnych wypłacane będzie wychowankom wsparcie finansowe na kontynuowanie nauki.
Ponadto w ramach działań Partnerów projektu Miejskie Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu zrealizuje Program Aktywizacja i Integracja oraz Program Aktywności Lokalnej. W Centrach Integracji Społecznej odbędzie się realizacja Indywidualnych Programów Zatrudnienia Socjalnego, w ramach których uczestnicy będą mogli kształtować swój potencjał społeczno-zawodowy dzięki uczestnictwu w zajęciach edukacyjnych, poradnictwie psychologiczno-zawodowym oraz zajęciach teoretycznych i praktycznych w pracowniach zawodowych: gastronomicznej, ogrodniczo-porządkowej, porządkowej, ogólnobudowlanej, fryzjerskiej, krawieckiej, opiekuna osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci, asystenta osób niepełnosprawnych, obsługi biurowej (więcej na temat działań projektowych MOPS w Zawierciu i CIS-ów na stronach www.mopszawiercie.pl oraz www.chsd.pl).
04
LUT
2016
1017
razy
czytano
pcpr.zawiercie.powiat.pl