Wyjazd szkoleniowo-integracyjny dla rodzin zastępczych
W ramach projektu "Partnerstwo na rzecz aktywnej integracji w powiecie zawierciańskim" w dniach od 18.07.2016r. do 21.07.2016r. rodziny zastępcze biorące udział w projekcie uczestniczyły w wyjeździe szkoleniowo-integracyjnym zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu. Uczestniczyło w nim 15 osób pełniących funkcję rodziny zastępczej wraz z 14 dziećmi. Zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie zorganizowano w malowniczo położonym Domu Wczasowym Jawor w Ustroniu Jaszowcu.
W przepięknej górskiej scenerii i sympatycznej atmosferze uczestnicy wyjazdu podnosili swoje umiejętności i kompetencje wychowawcze, korzystali z indywidualnego poradnictwa psychologicznego, ale też integrowali się między sobą, dzielili doświadczeniami, wymieniali się informacjami, radami, spostrzeżeniami. Jak się okazało, rodziny mają ze sobą wiele wspólnego, a wsparcie grupy może dać wszystkim dużo pozytywnej energii.
Celem organizacji działania był wzrost kompetencji opiekuńczo-wychowawczych u osób pełniących funkcję rodziny zastępczej. Osiągnięcie celu umożliwiała realizacja dwóch dziewięciogodzinnych grupowych warsztatów. Warsztat relaksacji i asertywności przygotowała i przeprowadziła psycholog - mgr Małgorzata Niklasińska-Święty. Prowadząca posłużyła się wykładem, a także zastosowała trening autogenny Shultza, choreoterapię, medytacje. Dzięki zajęciom uczestnicy nabyli wiedzę na temat radzenia sobie z lękiem, zachowań asertywnych i budowania samooceny oraz uzyskali praktyczne umiejętności w zakresie stosowania afirmacji i relaksacji. Pedagog prowadząca warsztat z zakresu pracy z dzieckiem i rodziną - mgr Anna Paruel-Zając dokonała charakterystyki funkcjonowania dziecka z syndromem FAS, a także z ADHD oraz przybliżyła metody, które są pomocne w wychowywaniu dziecka z tymi zaburzeniami koncentracji uwagi i zachowania. Szczegółowo przybliżyła rodzicom zakres pomocy oraz metody i formy pracy wynikające z zapisów zawartych w opiniach wydawanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Pokazała także korzyści wynikające ze stosowania socjoterapii w pracy z dzieckiem. Prowadząca uwzględniła w treści zajęć zagadnienia dotyczące równości płci (w tym promowanie rozdzielania obowiązków między kobiety i mężczyzn), a także godzenia życia zawodowego z prywatnym.
Dzięki środkom finansowym uzyskanym z Unii Europejskiej możliwe było zapewnienie udziału w wyjeździe także dzieciom, którymi na czas udziału rodziców w warsztatach opiekę i zabawę zapewniły mgr Magdalena Haładus, mgr Marta Maciążek, mgr Dorota Ptak.
Oprócz zajęć warsztatowych organizatorzy zaplanowali kolację utrzymaną w góralskim klimacie, spotkanie z gawędziarzem rodem z pobliskiej Wisły oraz spacer po Ustroniu, które zapewniły uczestnikom i uczestniczkom wyjazdu możliwość integracji oraz rekreacji.
11
SIE
2016
971
razy
czytano
pcpr.zawiercie.powiat.pl