Nabór i przygotowanie rodzin zastępczych
Rodzice zastępczy podejmujący się opieki nad dzieckiem powinni być odpowiednio przygotowani do pełnienia tej trudnej funkcji, a ich kompetencje opiekuńczo-wychowawcze potwierdzone stosownym certyfikatem. Po ukończeniu szkolenia kandydaci otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Decyzję o przyznaniu kwalifikacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej podejmuje komisja kwalifikacyjna składająca się z przedstawicieli organizatora rodzinnej pieczy zastępczej: kierownik Zespołu, psycholog, pedagog, pracownik socjalny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej.
Rodziną zastępczą mogą zostać osoby, które:
- Chcą zaopiekować się dzieckiem pozbawionym opieki rodziców naturalnych i stworzyć mu prawdziwy, ciepły, akceptujący i kochający dom.
- Dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej.
- Posiadają odpowiednie kompetencje osobiste - postawy rodzicielskie, wartości, wrażliwość, empatia, otwartość, umiejętność radzenia sobie ze stresem.
Ponadto:
- Posiadają obywatelstwo polskie.
- Posiadają zameldowanie na terenie powiatu zawierciańskiego.
- Posiadają stałe źródło utrzymania, (co najmniej jedna osoba w rodzinie).
- Posiadają warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego. Ponadto właściwej edukacji, rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
- Nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona.
- Nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych.
- Nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
- Legitymują się zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym brak przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
- Posiadają pozytywną opinię o predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2 letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym.
Kwalifikowanie kandydatów na rodzinę zastępczą odbywa się dwuetapowo:
I etap - kwalifikacja wstępna - kończy się wydaniem skierowania na szkolenie.
II etap - kwalifikacja końcowa - kończy się wydaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego.
- Szkolenie kandydatów prowadzone jest w oparciu o program zatwierdzony decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Sesje szkoleniowe odbywają się w liczbie godzin wynikających z założeń programowych i Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2011r. w sprawie szkoleń dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej (Dz.U. Nr 274, poz. 1620), są one prowadzone metodą warsztatowo - wykładową i projektową.
- Organizator rodzinnej pieczy zastępczej zapewnia kandydatom możliwość odbycia praktyk w zawodowych rodzinach zastępczych lub rodzinnym domu dziecka na terenie powiatu.
- Kandydat jest zobowiązany do prowadzenia karty praktyki.
- Po przeprowadzeniu szkolenia pracownik prowadzący szkolenie sporządza opinię dotyczącą predyspozycji do pełnienia przez kandydata/ów funkcji rodziny zastępczej.
- Po zakończeniu szkolenia organizator rodzinnej pieczy zastępczej wystawia świadectwo potwierdzające ukończenie szkolenia na kandydata/ów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
19
MAJ
2025
121
razy
czytano
PCPR Zawiercie